PRÍKRMY U DOJČIAT

Dieťatko je prvých 4-6 mesiacov života živené výlučne mliečnou výživou. Ideálnym stavom je úplné dojčenie podľa potrieb dieťatka, v prípade nemožnosti dojčenia je nevyhnutné kŕmiť dieťatko dojčenským mliekom, určeným pre najmenšiu vekovú kategóriu. Absolútne nevhodné je podávanie akéhokoľvek mlieka, ktoré nie je humanizované a adaptované pre dieťa. Nevhodné a zdravie ohrozujúce v tomto veku sú kravské mlieko, kozie mlieko a rastlinné mlieka, aj po úprave riedením!

Deti dojčené začíname prikrmovať a niečo neskôr ako deti živené umelým mliekom. U nedojčených detí podávame prvé nemliečne príkrmy od ukončeného 4.mesiaca, u dojčených detí začíname cca od 5.mesiaca, najneskôr od ukončeného 6.mesiaca, vždy podľa individuálneho zváženia ( gestačný vek, nedonosenosť, hmotnosť, schopnosť pohybu). WHO odporúča plné dojčenie do ukončenia 6.mesiaca života, čím sa ale podľa odborných spoločností skracuje čas vhodný na zavedenie všetkých príkrmov. V čase medzi 17.a 26.týždňom(4.-7.mesiac) totiž dieťa prechádza tzv. IMUNOLOGICKÝM OKNOM, ktoré je obdobím orálnej tolerancie, to znamená, že dieťa je schopné prijímať potraviny bez toho, aby na ne zareagovalo alergickou reakciou. Dôležité je zaviesť počas tohto obdobia všetky najdôležitejšie zložky potravy.

I.ZELENINA

Ako prvý príkrm sa podáva zeleninka. Podávame jeden druh zeleniny, približne v čase obeda. Zeleninu šetrne tepelne upravíme, najlepšie v pare alebo varením, či dusením. Zeleninu pomixujeme v malom množstve vody, v ktorej sa varila. Pridáme pár kvapiek kvalitného rastlinného oleja( panenský olivový, slnečnicový, tekvicový, ľanový, repkový), oleje je vhodné striedať. Začíname s podávaním malého množstva príkrmu, cca 2-3 lyžičky, dieťatko následne dokŕmime mliečkom. Jeden druh zeleninky podávame cca 2-3 dni, až potom pridáme ďalší. Množstvo podávaného príkrmu postupne zvyšujeme, až sa za cca 2 týždne dostaneme na množstvo okolo 150g( presnidávková fľaška). V takomto prípade už dieťatko nedokrmujeme mliekom, podáme mu s príkrmom malé množstvo prevarenej alebo dojčenskej vody.

Vhodná zeleninka- mrkva, zemiaky, bataty, cukina, tekvica, petržlen, brokolica, karfiol, špenát, kaleráb, mangold, cvikla.

Koncom prvého roka života môžeme zaviesť tepelne upravené paradajky, tieto sú pomerne častým alergénom, preto ich necháme dieťa ochutnávať postupne a v malých množstvách.

Surovú zeleninku- mrkvu, šalát, uhorku, papriku, paradajky, melóny- zavádzame až po prvom roku života, keď je dieťa schopné rozhrýzť kúsky.

II.MASO

V druhom kroku po 2-3 týždňoch podávania zeleninky pridávame do obednej dávky mäsko. Úprava mäska by mala byť jednoduchá, varením alebo dusením. V úvode zavádzania mäsového príkrmu podávame ľahko stráviteľné biele mäsko- kuracina, morčacina, zajačina. Neskôr pridávame červené druhy mäsa, vhodná je najmä teľacina, jahňacina, menej bravčovina(až okolo roka- je ťažšie stráviteľná) a zverina( najmä s ohľadom na možný výskyt parazitov). Okolo 8.mesiaca života zavádzame sladkovodné ryby, až po roku života je vhodné zavádzanie morských rýb ( najmä s ohľadom na výskyt ťažkých kovov a alergénov). Nevhodné je v dojčenskom veku podávať morské plody( krevety, chobotnice, lastúrniky, kalamáre..).

Množstvo mäska v začiatkoch môže byť okolo 20g( polievková lyžica), postupne dávku zvyšujeme až na 80-100g.

Mäsko podávame v kombinácii so zeleninkou cca 4-5xtýždenne.

III.VAJÍČKO

V čase zavádzania mäsa začíname aj s podávaním vaječného žĺtka. Vaječný žĺtok podávame v dni, kedy nepodávame mäsko, čiže 2-3x týždenne. Žĺtok podávame dostatočne tepelne upravený, uvarený natvrdo cca 15 minút. Spočiatku je vhodné podať ½ žĺtka do zeleninového príkrmu, pri dobrej tolerancii môžeme podať celý žĺtok.

Celé vajíčko zavádzame do stravy postupne, najprv ako súčasť iných zložiek potravy( cestoviny, detské sušienky, piškóty). Bielok v koncentrovanej podobe, napríklad ako praženicu, by dieťatko malo dostať až od roka.

Surové vajíčka by sa v detskom veku nemali používať.

IV.OVOCIE

Približne v rovnakom čase ako pridávame mäsko do obedňajšej dávky, začíname aj so zaraďovaním ovocia. Toto zavádzame v čase desiaty alebo olovrantu ako ďalšiu nemliečnu dávku. Niekedy sa pre lepšiu stráviteľnosť odporúčalo ovocie pred podávaním tepelne upravovať, v súčasnosti preferujeme podávanie surového ovocia. Uprednostňujeme ovocie rastúce v našich končinách- jablká, hrušky, slivky, broskyne, marhule. Z exotického ovocia podávame v rámci prvých ovocných príkrmov len banán. Citrusy, mango a kiwi zavádzame až po roku života. Avokádo zavádzame najskôr ku koncu prvého roku života.

Drobné bobuľové ovocie zavádzame až ku koncu prvého roka života, podobne aj hrozno. Tieto druhy ovocia obsahujú veľa zrniečok a šupiek, ktoré môžu vyvolať problémy s trávením.

Ovocie podávame spočiatku vo forme pyré, zotreté alebo rozmixované na kašičku, neskôr aj vo forme kúskov.

V. CEREÁLIE, OBILNINOVÉ KAŠE, LEPOK

Cca od 7.mesiaca, u dojčených detí od 8.mesiaca podávame večernú obilninovú kašu, pre lepšiu stráviteľnosť spočiatku bezlepkovú-kukuričnú, ryžovú, pšenovú, pohánkovú, neskôr rôzne druhy kaší. Kaše môžeme používať mliečne, ktoré riedime vodou alebo nemliečne, ktoré rozrábame v materskom alebo dojčenskom mlieku. Kaša môže mať redšiu alebo hustejšiu konzistenciu podľa preferencií dieťaťa. Nemali by sme ju podávať vo fľaši tesne pred spaním kvôli horšiemu tráveniu.

Kaše môžeme vyrábať aj doma, v tomto prípade dávame pozor na konzistenciu, nie je žiadúce, aby kaša obsahovala veľa nestráviteľných alebo ťažšie stráviteľných súčastí( šupky, celé zrná).

Nevyhnutné je podať lepok v období imunologického okna, preto odporúčame malé množstva lepku trúsiť aj do zeleninových príkrmov ( kúsok uvarenej cestovinky, striedku z chlebíka, omrvinky z rožteka, trošku krupice) ešte skôr ako začneme podávať kaše, najlepšie okolo 5.-6.mesiaca.

Na zahustenie polievky môžeme tiež použiť ryžu, krúpky, bulgur alebo kuskus.

VI.STRUKOVINY

V čase od ukončeného 8.mesiaca života je vhodné podávať malé druhy strukovín- červenú šošovicu, zelenú fazuľku alebo hrášok, ktoré podávame vo forme prívarkov alebo v zmesiach so zeleninkou ako polievku. Väčšie druhy strukovín ako fazuľa a cícer, ktoré treba namáčať pred varením, zavádzame až neskôr, okolo jedného roka života.

VII. MLIEČNE VÝROBKY, NEUPRAVENÉ KRAVSKÉ MLIEKO

U dojčených detí od ukončeného 8.mesiaca, u nedojčených od ukončeného 7.mesiaca začíname do stravy zavádzať kyslomliečne výrobky, hlavne jogurt. Volíme jogurt biely, plnotučný, probiotický, čerstvý. Dochucujeme ho ovocím, nepodávame ochutené jogurty. V tomto období do stravy pridávame aj malé množstvo masla. Vyhýbame sa ochuteným výrobkom typu termix, krémka, ktoré majú pridaný cukor, zbytočne veľa tuku a mali by slúžiť neskôr ako dezert, nie ako plnohodnotná mliečna dávka.

Kravské mlieko v malých množstvách môžeme používať do varenia od ukončeného 10.mesiaca života. V dojčenskom a batolivom veku do troch rokov nepoužívame tepelne neupravené a nepasterizované mliečne výrobky( bryndza, surové mlieko).

VIII.ORECHY, KAKAO

Do stravy zavádzame orechy až po roku života. Dovtedy je možné ich dať dieťaťu ochutnať vo veľmi malých množstvách. Niektoré zdroje udávajú, že dieťaťu je možné dať obliznúť oriešok alebo arašid (viete, že arašid je strukovina?). Rizikom pre dojčatá je možná kontaminácia mykotoxínmi( plesňami) a tiež forma( môže hroziť vdýchnutie a následné dusenie).

Kakao( nie čokoládu) môžeme opatrne zaradiť do stravy dieťatku od 1 roka. Začneme s malým množstvom, napríklad v domácich sušienkách. Kakao je výborným zdrojom minerálov, tryptofánu(„hormón šťastia“)a flavonoidov(antioxidanty).

IX.TEKUTINY

Dieťatku od začiatku prikrmovania podávame malé množstvo tekutín. Najvhodnejšia je dojčenská voda, ale aj prevarená voda z vodovodu( je zdravotne nezávadná). Zdravé dojčené dieťa do 6 mesiacov nepotrebuje žiadne iné tekutiny ako materské mlieko.

Nevhodné je podávanie koncentrovaných sladených džúsov, minerálok, bublinkových nápojov, ovocných čajov, čierneho čaju. Vhodné sú bylinkové čajové zmesi určené pre túto vekovú kategóriu, pri používaní vlastných byliniek musíme dávať pozor na skladovanie a správnu koncentráciu čaju. Nie všetky bylinky sú určené pre deti( napr.šalvia, lipa, podbeľ, palina, ľubovník), dôležité je poznať ich účinky, potrebnú koncentráciu a kombinácie, nemožnosť používania pri užívaní niektorých liekov.

Do dojčenskej vody môžeme hlavne pri odmietaní tekutín pridať malé množstvo čerstvej šťavy z ovocia( jabĺčko, hruška, slivka), pokiaľ nám dieťa toleruje čistú vodu, neochucujeme ju.

Potreba tekutín podľa veku-

novorodenec- 100-150ml/kg/deň

3-mesačné dojča- 140-150ml/kg/deň

6-mesačné dojča- 130-155ml/kg/deň

1-ročné dieťa- 120-135ml/kg/deň

Samozrejme, do príjmu tekutín sa zaraďuje aj mlieko, polievky a tekuté formy stravy. U zdravého dieťaťa nie je potrebné príjem tekutín rátať, netreba však na ne zabúdať.

Dojčenému dieťaťu ponúkame tekutiny radšej formou hrnčeka alebo striekačky ako fľaše.

DOBRÉ RADY NA ZÁVER

– pokiaľ dieťatko odmieta príkrmy, nenúťte ho, ale opakovane ponúkajte, prípadne do príkrmu pridajte pár kvapiek materského alebo umelého mliečka

-dieťa hlavne v začiatkoch prikrmovania nepotrebuje príliš pestrú stravu, môže sa nám zdať monotónna

-používanie hotových príkrmov pre dojčatá je dobrou voľbou pri cestovaní alebo pri nedostupnosti kvalitných surovín. Pokiaľ máme k dispozícii domácu zeleninu, ovocie a mäso z overených chovov, určite by som ich uprednostnila.

-pokiaľ dieťa zareaguje na nejakú zeleninku vyrážkou, bolesťou bruška, kolikou, prerušte jej podávanie a zopakujte to znova o 2-3 týždne

-nedochucujte príkrmy soľou ani cukrom, môžete použiť malé množstvo byliniek

– v úvode prikrmovania neupravujte zeleninu na masle, toto vo väčšom množstve podávame až po ukončenom 8.mesiaci života

-pozor na podávanie zeleru, tento je silným alergénom a odkladáme jeho podávanie až po roku života

-najvhodnejšie je podávať sezónne ovocie a zeleninu, ktoré sa pestujú v našich zemepisných podmienkach, pri dovážaní plodov z iných častí sveta je možná kontaminácia plesňami prípadne prítomnosť konzervačných látok a postrekov

– veľmi nevhodné je v detskom veku podávať mäsové výrobky vo forme šunky, párkov, paštét alebo salám, napriek ich označeniu ako „detské“. V týchto výrobkoch je nevhodné množstvo soli a konzervantov, ktoré zaťažujú detské obličky a trávenie.

– nenechávajte dieťaťu k dispozícii neustále fľašu s tekutinami, môže získať návyk až zlozvyk neustáleho príjmu tekutín. Dieťaťu treba tekutiny ponúkať, keď sa napije, fľašku treba odložiť.

– nepodávajme dieťatku zbytočný balast vo forme sušienok, „detských keksíkov“, chrumiek mimo hlavných jedál

-nebudujme u dieťaťa emočné jedenie (neučme ho prekonávať nepohodu jedlom), nepodávajme jedlo za odmenu

– od útleho veku učme dieťa stolovať, jedlo by nemalo byť podávané „za behu“, je to nebezpečné kvôli možnému vdýchnutiu potravy. Jedlo nepodávajme počas sledovania televízie, tabletu alebo mobilu( nevhodnosť sledovania akýchkoľvek médií v dojčenskom veku nie je predmetom tohto článku).

– podávanie neupraveného kravského a tiež kozieho mlieka je vhodné pre teliatka a kozliatka, ľudské mláďa by malo byť kŕmené materským mliekom a v prípade nemožnosti dojčenia humanizovaným( pre ľudské potreby upraveným) a adaptovaným( obohateným o živiny a vitamíny) mliekom. Podávaním neupraveného kravského a akéhokoľvek iného živočíšneho mlieka ako hlavnej zložky potravy v dojčenskom veku môžeme dieťaťu vážne a na celý život poškodiť zdravie.

– pokiaľ sa rozhodneme podávať dieťaťu vegetariánsku alebo vegánsku stravu, rozhodne musíme patriť do kategórie „master of nutrition“ , aby sme dieťaťu nespôsobili závažné zdravotné problémy v dôsledku nedostatku základných živín( hlavne bielkovín), vitamínov( vit.B12), minerálov a stopových prvkov.