NÁDCHA A NOSOVÉ KVAPKY

Nádcha je bežný prejav respiračnej infekcie, sliznice nosa opuchnú, produkujú hlien, ktorý potom vyteká von prípadne zateká dozadu do nosohltana. Nádcha trvá zvyčajne niekoľko dní, hlieny za ten čas zvyknú zmeniť farbu aj konzistenciu, stávajú sa riadne otravnými. Úplne najdôležitejšie v liečbe nádchy je smrkanie nosa, v prípade malých detí odsávanie. Bez ošetrenia nosových slizníc nádchy vedie k následnému kašľu a teda zhoršeniu celkového stavu.

NOSOVÉ KVAPKY a ICH FUNKCIA

  • odpuchnutie nosovej sliznice a tým spriechodnenie nosa-  Nasivin, Olynth, Muconasal, Sanorin, Vibrocil
  • zvlhčenie nosovej sliznice- kvapky na báze morskej soli- Mar Plus, Stérimar, Physiomer, Marimer, Libenar
  • pôsobia antibakteriálne ako tzv. lokálne antibiotikum- Pamycon, Uniflox, targezínové kvapky,nosné kvapky s koloidným striebrom

Kedy používať nosové kvapky? Nosové kvapky používame preventívne najmä v prechodných obdobiach, pokiaľ dieťa zvykne na prvé zhoršenie počasia a ochladenie zareagovať soplíkmi, prípadne pri zaradení dieťaťa do kolektívu ( materská škola). V tomto prípade používame prípravky s morskou soľou, ktoré použijeme ráno po zobudení dieťaťa, prípadne hneď po návrate dieťaťa zo škôlky. Kvapky nastriekame do nosa s následným vysmrkaním sa dieťatka. Obľúbený je výplach nosa pomocou nosovej konvičky, toto vyžaduje určitú zručnosť, ale niekedy to zvládnu aj deti predškolského veku. Soľný roztok si viete pripraviť aj sami, rozpustíte 1/4 lyžičky kuchynskej soli v 250ml vody, prevaríte, necháte vychladnúť na izbovú teplotu a môžete používať na bežnú hygienu nosa.

Liečebne používame nosové kvapky pri chorobách, ktoré sprevádza nádcha. Pri upchatom nose použite dekongestívne kvapky, ktoré uvoľnia opuchnuté sliznice. Tieto kvapky sa odporúča používať iba obmedzený čas, teda niekoľko dní( do 7), my ich odporúčame kvapkať hlavne pred spánkom vždy do vysmrkaného alebo odsatého nosa.

O použití antibiotických kvapiek do nosa rozhoduje lekár. Mnohokrát aj husté žlté soplíky dokážu „prejsť samé“ bez použitia antibiotík, nevyhnutné je čistenie nosa.


Ako správne aplikovať nosné kvapky?
Nos je tvorený pravou a ľavou časťou nosovej dutiny. Vnútornú  stenu nosovej dutiny tvorí nosová priehradka, jej bočná  stena je členitá a tvoria ju nosové mušle a je pokrytá sliznicou bohato zásobenou krvnými cievami. Keď má dieťa nádchu, zápal spôsobí, že cievy v nose sa rozšíria a sliznica opuchne. Toto sa deje prevažne na bočnej stene nosovej dutiny. Keď má dieťa nádchu, najviac opuchnutá časť nosa je práve jeho bočná stena. Preto pri aplikácii kvapiek ich nikdy nelejeme do stredu nosa, lebo pretečú strednou časťou nosovej dutiny a často sa opuchnutej časti ani nedotknú a len plynule pretečú do nosohltana a odtiaľ do úst. To vedie k častej sťažnosti rodičov, že im kvapky do nosa neúčinkujú a preto ich nepoužívajú.
Pred kvapkaním do nosa nos vysmrkáme a vyčistíme, prípadne prepláchneme kvapkami s morskou soľou. Pri kvapkaní nakloníme hlavičku dieťaťa na bok a kvapkáme tak, aby kvapky zatiekli na bočnú stenu nosa. To isté opakujeme na druhej strane. Ako často kvapky kvapkáme, závisí od ťažkostí dieťaťa, ak je nos upchatý, aj 5-6 krát za deň.

Dôležité je to, že soplíky bývajú zvyčajne sprevádzané kašľom. Pokiaľ neošetríme noštek, neodstránime kašeľ. Používanie sirupov na kašeľ bez toho, aby sme čistili noštek, nemá žiadny zmysel. Takisto dôležité je uvedomiť si, že aj „obyčajná nádcha“ trvá týždeň.

Varovné príznaky pri nádche- bolesti hlavy v čelovej oblasti, prípadne v oblasti líc, bolesti uší nereagujúce na vyčistenie nosa, teploty nad 38 stupňov trvajúce 3 a viac dní, zapáchajúce hnedé soplíky, hnisavý výtok z očí v týchto situáciách je vhodné poradiť sa s lekárom