KAŠEĽ- niečo málo o ňom

Kašeľ je hneď po nádche a bolestiach hrdla najčastejším príznakom respiračných infekcií. Zvyčajne sa aj bežné infekcie rozbiehajú v poradí BOLESŤ HRDLA- NÁDCHA- KAŠEĽ. Najčastejšími obdobiami respiračných infekcií sú prechodné obdobia- jar a jeseň, jeseň hlavne v období nástupu detí do kolektívu. Kolektívy detí sú rajom pre respiračné vírusy a tieto sa vždy medzi deťmi veľmi radi šíria. Dôležité je to, že aj opakované respiračné infekcie po nástupe do kolektívu sú normálne ( pokiaľ nejde o opakované zápaly priedušiek alebo pľúc, prípadne dutín a uší). Počet respiračných infekcií u škôlkárskych detí môže byť 6 až 8 do roka, niektoré môžu dokonca vyžadovať antibiotickú liečbu. U detí školského veku to býva zvyčajne ľahší infekt 3 až 4 krát do roka. Všetky tieto infekcie vyžadujú vyradenie dieťaťa z kolektívu a domácu liečbu.

Vráťme sa ku kašľu.. kašeľ je ľuďmi zvyčajne vnímaný veľmi negatívne, je považovaný za chorobu samú a pritom je to obranný reflex dýchacích ciest, ktoré sa snažia vypudiť choroboplodné zárodky. Kašeľ býva takisto ľuďmi popisovaný veľmi farbisto- “ drhne ako slon, kašle ako tuberák, chrapčí ako vetrieska, ide mu pľúca vytrhnúť, kašle ako starý hrniec, aj náš Rexo by sa nehanbil, šteká ako pes „.

V podstate poznáme dva druhy kašľa- suchý a vlhký. Podľa charakteru kašľa vieme rozpoznať, z ktorej časti dýchacích ciest problém vychádza( zatekanie hlienov, laryngitída, bronchitída..).Kašeľ pri respiračnej infekcii zvyčajne začína ako suchý, dráždivý, „bolestivý“, plechový, tento môže trvať niekoľko dní, zvyčajne sa potom mení na ten príjemnejší hlienovitý, nebolestivý. Tento „bublajúci, chrchľavý“ druh kašľa môže takisto pretrvávať niekoľko dní, dokonca aj dva týždne. Závisí od veku dieťaťa, s tým súvisiacej samočistiacej schopnosti dýchacích ciest, od liečebného režimu, pohybovej aktivity dieťaťa a samozrejme od schopnosti smrkať!

S kašľom si vieme celkom dobre poradiť, nesmieme však čakať, že kašeľ zmizne za jeden – dva dni. V úvodnej fáze suchého dráždivého kašľa je nevyhnutný veľký príjem tekutín, najlepšie vo forme teplého alebo vlažného bylinkového čaju. Vhodná je ľahšia strava vo forme polievok, najlepšie sú zeleninové alebo mäsové vývary. Z čajových byliniek je vhodný skorocel, ibiš lekársky, slez maurský, majoránka, aníz, zázvor ( nie u dojčiat), podbeľ. Veľmi vhodné je zvlhčovanie vzduchu pomocou zvlhčovača alebo mokrých plachiet uložených na radiátoroch. Z ľudových receptov nemám nič proti tymiánovému krému na hrudník, ľudia veľmi radi používajú aj rôzne druhy živočíšnych mastí. Ja len upozorňujem na opatrnosť pri manipulácii s horúcou masťou a tiež na občasné zapareniny spod igelitov alebo kontaktné alergie. Z liekov, ktoré sa dajú kúpiť v lekárni, sú na suchý kašeľ vhodné Stoptussin, Tussin, Aspecton( tento je na prírodnej báze-islandský lišajník), Paxeladine( od 2 rokov), Kaloba( táto je na prírodnej báze- africký muškát), Pleumolysin( od 12 rokov), Mugotussol ( od 12 rokov), Robitussin antitussicum ( od 6 rokov), Stadatussin ( od 2 rokov). Kašeľ v úvode ochorenia tlmíme len v noci prípadne ak dieťa nadmerne vyčerpáva. Najprv skúsime prírodné metódy na zvládnutie kašľa, až potom sa uchyľujeme k “ chémii“. A nezabúdame od začiatku riešiť čistenie a hygienu nosa-)

Zvláštnym druhom suchého kašľa je štekavý kašeľ sprevádzajúci laryngitídu, vírusová infekcia postihuje oblasť hrtana a hlasiviek, dieťa zvyčajne náhle ochorie, obvyklý je začiatok v nočných hodinách a z „plného zdravia“. Verte, že človeka, ktorý ešte nezažil laryngitídu, vie táto mimoriadne vydesiť. Dieťa kašle ostro, doslova štekavo, udáva bolesti hrdla, drží sa za krk, niekedy sa v záchvate kašľa nevie nadýchnuť, nerozpráva alebo je zachrípnuté. Dieťa ukľudníme, lebo naša panika mu nepomôže. Základom zvládnutia je podanie malého množstva tekutín a krátkodobé vystavenie dieťaťa chladnému vzduchu. Laryngitídy zvyčajne prichádzajú v chladných obdobiach a preto dieťa oblečieme a na pár minút necháme dýchať chladný vzduch v otvorenom okne. Podávame fenistilové kvapky podľa hmotnosti, akýmsi zvykom je podávať kalciový sirup, v prípade horšieho priebehu alebo opakovaných laryngitíd predpisujeme kortikoidné čípky alebo tablety. Niekedy je pri laryngitíde nutná hospitalizácia dieťaťa s inhalačnou liečbou. Nedá mi neupozorniť na život ohrozujúce ochorenie- epiglotitídu, ktoré vďaka očkovaniu proti hemofilovým nákazám už takmer nepoznáme, avšak množia sa počty neočkovaných detí a preto ho spomeniem. Nápadne pripomína laryngitídu, dá sa od nej odlíšiť tým, že si dieťa odmieta ľahnúť, ostáva vo vynútenej polohe v sede s miernym predklonom hlavy, z úst mu vytekajú sliny, pretože nevie prehĺtať, hlas nestráca, ale nerozpráva, je schvátené, zvyčajne má horúčku. Epiglotitída sa bez pomoci lekára nedá zvládnuť doma! (priznám sa, ja som ju ešte nikdy nevidela)

Vlhký, produktívny kašeľ sa počas dňa nesnažíme tlmiť. Dieťa udržujeme v kľude, podávame dostatočné množstvo tekutín vo forme bylinkového čaju. Vhodné sú prvosienky, pľúcnik, lipa (u detí len v zmesi a opatrne), pamajorán, materina dúška, rumanček, mäta, medovka, podbeľ.. Nezabúdame na čistenie nosa. Z liekov, ktoré kúpime v lekárni, je viacero sirupov na prírodnej báze- Hedelix, Thymomel, Prospan ( brečtanový výťažok), Bronchipret, Bronchicum. Ďalšie lieky majú presne definované liečivo, uľahčujúce rozpúšťanie hlienov a ich vykašliavanie- Solmucol, Ambroxol, Ambrobene, Bromhexin, Robitussin expectorans, ACC, Erdomed( na lekársky predpis). Tieto sirupy, ktoré slúžia na riedenie hlienov a ich vykašliavanie nepodávame vo večerných hodinách, všeobecne ich odporúčame podávať do 17 – 18tej hodiny. Na noc poriadne vyčistíme nos a v prípade dráždenia na kašeľ večer podáme fenistilové kvapky.

V úvode respiračnej infekcie môže byť kašeľ sprevádzaný zvýšenou teplotou až horúčkou, táto je normálnou reakciou imunitného systému na prebiehajúci infekt. Pokiaľ sa teplota dá zvládnuť liekmi alebo zábalmi, dieťa je mimo epizódy vysokej teploty “ v pohode“, dostatočne pije, hrá sa, dá sa zabaviť, nie je apatické, musíme k ochoreniu pristupovať s dostatočnou trpezlivosťou. Každé dieťa si prejde obdobím zvýšenej chorobnosti, na ktoré budete neskôr spomínať.

Kedy pri kašli kontaktovať ambulanciu?

  • dieťa do pol roka života vždy
  • suchý, dráždivý kašeľ trvajúci viac ako týždeň
  • kašeľ sprevádzaný febrilitami( nad 38st.) viac ako 3-4 dni
  • prvý atak laryngitídy
  • akýkoľvek kašeľ pretrvávajúci viac ako 2 týždne, objavujúci sa počas dňa aj noci ( v prechodných obdobiach deti po prebudení kašlú niekoľko minút, kým vykašlú nazbierané hlieny, toto môže trvať aj dlhšie)
  • kašeľ sprevádzaný ostrou, pichavou bolesťou na hrudník
  • prítomnosť krvi v hlienoch alebo vykašliavanie krvi