DOMÁCE INHALÁCIE V LIEČBE OCHORENÍ DÝCHACÍCH CIEST

Inhalovanie v medicínskom slova zmysle je vdychovanie liečív do dýchacích ciest, je to pomocná liečebná metóda, ktorá pomáha liečiť či zmierňovať príznaky rôznych respiračných ochorení. Na princípe inhalácie funguje naparovanie nad bylinkovými odvarmi, nad hrncom s vodou, vdychovanie éterických olejov či návšteva soľnej jaskyne. V mojom článku sa venujem voľne dostupným prípravkom, ktoré sa vpravujú do dýchacích ciest pomocou inhalátora. Pri ochoreniach dýchacích ciest umožňuje inhalačná terapia aplikáciu liekov priamo na miesto, kde je to potrebné. Obrovskou výhodou je to, že pri inhalácii nedochádza k celkovým nežiadúcim účinkom liekov, veľakrát sa vyhneme nutnosti používania sirupov a tabliet u detí. Toto platí ako pre voľne dostupné prípravky, ktoré sa dajú používať bez lekárskeho predpisu, tak aj pre špeciálne liečivá, určené deťom s rôznymi diagnózami. Pozor! Chcem upozorniť, že svojvoľné inhalácie liekov na lekársky predpis ( kortikoidy, bronchodilatanciá..), ktoré predpisuje lekár konkrétnemu pacientovi, môžu v rukách laika narobiť veľké škody.

Čo je inhalátor?

Inhalátor je prístroj, ktorý rozprašuje kvapaliny a kvapalné lieky do dýchacích ciest vo forme hmloviny( aerosólu). Podľa toho, aký princíp inhalátor používa na tvorbu aerosólu, delíme inhalátory na viaceré podtypy. Najviac používané su ultrazvukové a kompresorové inhalátory. Ďalšie sú parné (najstarší typ) a mesh( podtyp ultrazvuku) inhalátory.

Parné inhalátory sú najlacnejšie, najmenej účinné, využívané sú na inhalovanie soľných roztokov a minerálnej vody, v prípade niektorých liečív ohrev likviduje účinné látky. Parné inhalátory sú vhodné pri nádche, prechladnutí a na odhlienenie horných dýchacích ciest.

Kompresorové inhalátory sú najčastejšie používané v liečbe ochorení dýchacích ciest u detí. Dokážu rozprašovať aj hustejšie, viskózne tekutiny. Sú hlučnejšie a väčších rozmerov.

Ultrazvukové inhalátory sú veľmi tiché, v aerosóle je prítomné väčšie množstvo malých častíc, ktoré sa dostanú až do dolných dýchacích ciest. Majú menší rozmer, nižšiu spotrebu energie, avšak nie sú vhodné na inhaláciu liečív na báze oleja a hustých liečív.

Dôležitým faktorom je účinnosť inhalácie- nebulizačný výkon, teda koľko liečiva je možné vpraviť do dýchacích ciest za minútu inhalácie. Čím vyššia je účinnosť inhalátora, tým kratší čas potrebujeme na jednotlivé inhalácie. Ideálny nebulizačný výkon je 0,3ml/min a viac ( výkonné inhalátory môžu mať výkon až 10ml/min).

Dôležitá je veľkosť inhalovaných častíc. Čím menšie častice dokáže inhalátor vytvoriť, tým hlbšie do dýchacích ciest sa vedia dostať. Dôležité je to najmä u detí s chronickými pľúcnymi ochoreniami alebo astmou. Veľkosť častíc sa udáva v mikrometroch (um). Do dolných dýchacích ciest sa dostanú čiastočky menšie ako 5um. Väčšie čiastočky sa zachytávajú skôr v horných dýchacích cestách ( nosová dutina, nosohltan, hrtan, priedušnica). Profesionálne inhalátory používané v nemocniciach dokážu vytvárať častice menšie ako 1um. Niektoré typy moderných inhalátorov ponúkajú možnosti nastavenia veľkosti generovaných častíc podľa momentálnej potreby.

Výhodné sú aj doplnkové možnosti inhalátora- maska pre deti, náustok pre dospelých, niektoré inhalátory disponujú funkciou nosnej sprchy alebo odsávačky hlienov.

Aký účinok majú inhalátory?

-zvlhčovanie slizníc dýchacích ciest

-transport liečivých látok priamo na miesto potreby

-inhalácia znižuje produkciu hlienu v dýchacích cestách

-hlien sa stáva redším, lepšie sa vykašliava

-mechanické čistenie slizníc od hlienov a nečistôt

zmenšovanie opuchu slizníc

-podporovanie vykašliavania

-úľava pri suchom kašli ( zvlhčovaním dýchacích ciest)

-tlmenie zápalových procesov

-uvoľnenie spazmu priedušiek

Inhalátor je možné použiť preventívne v „záťažových“ obdobiach, v období zvýšeného výskytu respiračných infekcií, u astmatikov v peľových obdobiach. Inhalovať možno začať pri prvých náznakoch ochorenia, pri suchom aj vlhkom kašli. Inhalátor je vhodný aj pre ľudí po operačných zákrokoch v prínosových dutinách, pri problémoch s hlasivkami. Mimoriadne vhodné je použitie inhalátora u detí s dlhodobým kašľom, pri opakovaných infekciách horných aj dolných dýchacích ciest. Inhalačná terapia je vhodnou doplnkovou liečbou takmer všetkých chronických respiračných ochorení.

Čo inhalovať?

– fyziologický roztok- 0,9%roztok NaCl- základný medikament na inhaláciu, prípadne na riedenie iných liekov

– minerálne vody – Vincentka- okrem odhlieňovacieho účinku priaznivo ovplyvňuje imunitu, okrem soli obsahuje rôzne liečivé látky, najmä jód, síru, má nižší obsah soli ako morská voda

– lieky s mukolytickým účinkom- Ambrobene- slúžia na zriedenie hlienov, používajú sa pri vlhkom, produktívnom kašli, najneskôr o 17,00h, POZOR!do inhalátora použvame špeciálne formy liečiva určené pre inhaláciu, nie sirup!

– Yabro- obsahuje kyselinu hyalurónovú, inhaluje sa pri chronickom kašli, pri liečbe a na doliečenie zápalov pľúc a priedušiek, pri astme, používa sa súbežne s liečbou zápalov prínosových dutín, hlasiviek, pri poruchách hlasu

! nepoužívajte do inhalátorov vlastné vyrobené produkty z bylín( riziko alergickej reakcie), éterické oleje ( riziko chemického zápalu pľúc, alergie, riziko poškodenia inhalátora)!

!dbajte vždy na dôkladnú hygienu prístroja, inhalátor je nutné po použití čistiť podľa návodu! pri nedostatočnom čistení inhalátora sa pri následných inhaláciách do dýchacích ciest môžu dostať choroboplodné zárodky

!nepoužívajte naparovanie nad hrncom u detí- veľké riziko úrazu a popálenia dýchacích ciest horúcou parou

!používajte certifikované výrobky s deklarovanou účinnosťou, v opačnom prípade môžete byť účinkami sklamaní. Nízka cena inhalátora je väčšinou rizikom. Vhodné je zamerať sa na overených výrobcov a pred kúpou konkrétneho produktu si prečítať jeho vlastnosti. Medzi overených výrobcov inhalátorov patria napr. Omron, Beurer, Philips, Medisana. Cena kvalitného inhalátora sa momentálne pohybuje od 50 eur vyššie.