CHRÍPKA

Milí moji,

zasa tu máme “nádherné” povianočné obdobie, ktoré je aspoň pre mňa kumuláciou udalostí, okolností a dejov, neskutočne zrýchľujúcich čas a tvoriacich zo zimných mesiacov najrýchlejšiu časť roka. “Najkultúrnejšie”ročné obdobie, plné plesov, zábav, vystúpení a karnevalov koliduje s najhoršími týždňami chrípkovej sezóny. Všetci sa chcú zabávať, škôlkári nesmú vynechať karneval a ako bonus všetci školáci musia dobiehať pomalý rozbeh školského roka, prípadne opravovať známky. Nikto si nemôže dovoliť ostať doma, aby vyzdravel. Všetci chcú byť zdraví, ale málokto tomu obetuje čas a energiu. Och, ťažké časy pre pediatrov..

Dovolím si pripomenúť zopár pediatrických rád, ako zvládnuť toto obdobie. Píšem opakovane a preto prosím o trpezlivosť tých, ktorí tieto informácie považujú za samozrejmosť.

1.dieťa, ktoré sa sťažuje v chrípkovom období na bolesti hrdla, hlavy, svalov, kĺbov, bruška, neobvyklú únavu, nepatrí do kolektívneho zariadenia. Je vhodné ponechať ho aspoň 24hodín v kľude, v domácom prostredí a podľa stavu sa rozhodnúť, čo ďalej. Absolútne nevhodné pre dieťa a aj jeho okolie je podať mu lieky proti bolesti a poslať ho do školy alebo škôlky, zväčša sa nám vráti v oveľa horšom stave..

2.zvlášť zdôrazňujem dieťa so zvýšenou alebo vysokou teplotou, ktoré je vhodné ponechať doma niekoľko dní a do kolektívu poslať až vtedy, keď bude 48 hodín bez teploty a bez iných príznakov ochorenia

3.dieťa s akýmikoľvek príznakmi ochorenia nezaťažujeme športovými ani inými aktivitami, účasťou na krúžkoch, rodinných oslavách, dlhšími presunmi v aute, nákupmi. Pokiaľ ochorie jeden člen domácnosti, nanajvýš vhodné je “zvoľniť tempo”aj u ostatných a začať s intenzívnou prevenciou.

4.dbáme na pestrú stravu, nezabúdame na prísun vitamínov( nie je to klišé), najmä D vitamínu a C vitamínu, kľudne aj v podobe doplnkov výživy, pri chorobe pridávame aj zinok( deti od 3 rokov).V čase ochorenia je najjednoduchšie vybrať si kombinovaný prípravok typu Imunoglukan akut, Rinimun akut, dieťa lepšie znesie jeden prípravok ako podávanie viacerých liekov.

Vitamín D je vhodné podávať počas obdobia od októbra do apríla vo forme doplnku výživy, nemáme schopnosť si ho vytvárať sami bez slnečného žiarenia a v strave ho nemáme dostatok.

5.dbáme na dostatočný príjem tekutín, hlavne pri zvýšenej teplote a horúčke, pri podávaní liekov musíme tiež príjem tekutín zvýšiť.U detí sledujeme dostatočné močenie. Najvhodnejšími tekutinami je voda, čaj a riedené čerstvé ovocné šťavy. Pozor u detí na bylinkové čaje, niektoré bylinky sú pre najmenšie deti nevhodné hlavne ako jednodruhový čaj( lipa, šalvia, podbeľ,prvosienka..), najistejšie je používanie detských bylinkových zmesí.

6.na znižovanie teploty používame lieky v adekvátnej dávke-

ibuprofen 5-10mg/kg/dávka, maximálne 40mg/kg/deň

(20kg dieťaťu môžete dať polovicu 400mg tablety Nurofenu)

paracetamol 10-15mg/kg/dávka, maximálne 60mg/kg/deň

(20kg dieťaťu môžete podať polovicu 500mg tablety Paralenu)- viď článok o antipyretikách- Znižovanie teploty..

V domácom prostredí u detí do 12 rokov nepodávame lieky s obsaho metamizolu(novalgin), u detí do 15 rokov acylpyrín(pri vírusových ochoreniach hrozí zvýšené riziko Reyeovho syndrómu)

Na zníženie teploty môžeme použiť aj fyzikálne metódy znižovania teploty- zábal okolo hrudníka, letná sprcha, omývanie špongiou( tieto metody nepoužívame v situácii, kedy má dieťa studené končatiny)

7.na suchý kašeľ používame antitusiká- Kaloba, Tussin, Stoptussin, Paxeladine, od 12 rokov Pleumolysin, Aspecton alebo iný sirup s obsahom islandského lišajníka

pri suchom kašli dbáme na zvlhčovanie protredia a dostatočný prísun tekutín

8.na vlhký kašeľ a uľahčenie vykašliavania používame mukolytiká a expektoranciá- Prospan, Hedelix, Thymomel, Solmucol, Ambrobene, bromhexin, Mucosolvan, Erdomed

-tieto prípravky nepodávajte deťom pred spaním

9.nosové kvapky- počas dňa je najoptimálnejšie používať roztoky morskej soli, niekedy je nutné použiť dekongestíva typu Nasivin, Muconasal plus, Olynth, Otrivin

Nevyhnutné je dieťa čo najskôr naučiť smrkať, u dojčiat a malých batoliat je možné použiť odsávačku.

Veľmi rozšírené používanie Pamyconu a iných antibiotických kvapiek do nosa nie je vhodné.

10.bolesti hrdla- vhodné je použitie lokálnych prípravkov typu Glimbax, Tantum verde, Strepfen, Junior angin, u väčších detí je vhodné kloktanie šalvie

– pri bolestiach hrdla sa snažíme podávať dieťaťu dostatočné množstvo tekutín, vhodný je čaj s medom

11.Ako vyzerá chrípka?

dieťa s chrípkou môže mať vysoké teploty niekoľko dní, najobvyklejšie cca 4-5, ochorenie sa zvyčajne začína únavou, bolesťou hrdla, svalov,hlavy, dieťa môže v úvode vracať, sťažovať sa na bolesti bruška a nechutenstvo. Postupne sa pridáva suchý kašeľ, ktorý býva úporný a tiež často vedie až k vracaniu. Počas niekoľkých dní sa kašeľ mení na vlhký a tento pretrváva ďalšíe dni, často aj týždne.

V terajšej sezóne zaznamenávame výraznú slabosť a bolesť končatín, niektoré deti odmietajú stáť a chodiť, väčšie deti sa sťažujú na bolesti a tlak na hrudníku.

12.lekára netreba navštevovať ihneď po začiatku príznakov, pokiaľ nie sú dramatické( na lieky nereagujúca bolesť hlavy, svetloplachosť, neutíšiteľný plač u dojčiat, horúčky nereagujúce na adekvátnu dávku liekov, porucha vedomia, odmietanie tekutín- všetko sú to tzv.red flags v semafore hodnotenia zdravotného stavu dieťaťa( www.pediatridetom.sk)

Navštívte pediatra-

– pokiaľ horúčky nemajú tendenciu k ústupu po 3-4 dňoch od začiatku ochorenia

– pokiaľ dieťa dráždivo, neutíchajúco kašle aj v noci, kašeľ nereaguje na podávanie liekov na tlmenie kašľa

– pokiaľ sa dieťa sťažuje na prudké bolesti hlavy, nereagujúce na analgetiká, sprevádzané vracaním, svetloplachosťou

-pokiaľ dieťa odmieta piť, prípadne nemočí, má suché plienky

-pokiaľ máte dieťa do 3 mesiacov, navštívte pediatra čo najskôr, optimálne do 24hodín od začiatku príznakov

– pokiaľ má dieťa sťažené dýchanie, píska pri dýchaní

– pokiaľ je dieťa apatické, odmieta sa hrať aj v čase bez horúčky