Ako prihlásiť novorodenca do našej starostlivosti?

Dieťatko prihlasujete do našej starostlivosti po predchádzajúcej dohode, pričom vhodné je ohlásiť sa ešte pred pôrodom. Ohlásiť sa môžete telefonicky alebo mailom, my Vám vysvetlíme ďalší postup. V podstate ide o ústnu alebo písomnú dohodu, na pôrodnici zatiaľ nevyžadujú žiadne oficiálne dokumenty. Po pôrode nahlásite meno vybratého pediatra, na ktoré sa Vás budú pýtať. Po pôrode alebo po príchode domov sa nám čo najskôr ohlásite, aby sme sa spoločne dohodli na prvej návšteve.

Prvá návšteva prebieha väčšinou u nás v ambulancii, kde máme na vyšetrenie dieťatka najlepšie podmienky, dojčenskú váhu, meter, edukačné materiály, prítomné sme všetky- lekár aj sestričky. Dostanete na vyšetrenie presný termín, snažte sa ho dodržať, my objednávame najprv bábätká a zdravé deti, až potom vyšetrujeme chorých. Prichádzate v čase poradní do čistých priestorov-). V prípade ťažkého stavu alebo reálnej nemožnosti prísť k nám do ambulancie sme schopní absolvovať návštevu v domácom prostredí, je to však časovo náročné a dieťatko je aj tak nutné v krátkom čase vidieť v ambulancii kvôli vyšetreniam. V terajšej epidemickej situácii tiež nie sú vhodné návštevy v domácom prostredí, nie sme schopní dodržať hygienický štandard. Do prvej a vlastne každej poradne si doneste okrem bábätka aj dve látkové plienky( zvyknú vždy aspoň jednu pocikať)ako podložku, rezervnú pampersku, náhradné bodynko ( to noste pri sebe stále pre riziko grckania). Doneste tiež prepúsťaciu správu bábätka z nemocnice( ak Vám ju dali) a prípadne rodný list, ak ho medzitým stihnete vybaviť, aby sme si odpísali rodné číslo.

V rámci prvej návštevy podpíšeme dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Je tiež fajn, pokiaľ sa už počas tehotenstva rozhodnete pre konkrétnu zdravotnú poisťovňu. NAŠA AMBULANCIA MÁ ZMLUVY SO VŠETKÝMI ZDRAVOTNÝMI POISŤOVŇAMI– VšZP, Dôvera aj Union. Poprosíme Vás o čo najrýchlejšie vybavenie zdravotného poistenia pre bábätko, bez toho je problém s niektorými vyšetreniami- odbermi krvi, ortoped.vyšetrením.

Praktické rady, čo mať doma pri príchode bábätka do rodiny- nebudeme spomínať samozrejmé veci ( plienky, oblečenie, zavinovačka..), ale praktické rady, čo Vám môže pomôcť v novej situácii-

  • Ocuflash blue kvapky do očiek ( výťažok z očianky lekárskej, vhodný pri podráždených, zapálených očkách, výtoku z očiek)
  • repíkový čaj alebo nazbieraný repík ( čistenie pupčeka alebo omývanie podráždenej kože)
  • zberné močové sáčky- na odber moču u detičiek, ktoré ešte nesedia na nočníku, dobré je mať niekoľko kusov, odber moču je u dojčiat trošku komplikovaný, my potrebujeme vzorky moču pri niektorých problémoch u bábätiek
  • odsávačka nosových hlienov– existujú viaceré druhy, my odporúčame odsávačku pripevniteľnú na vysavač ( nemusíte sa báť silného podtlaku, je tam systém viacerých redukcií)
  • fyziologický roztok do nosa ( Libenar, Aliamare)- využijete pri odsávaní alebo na čistenie nošteka
  • D vitamín v kvapkách ( Devit), vieme Vám predpísať aj Vigantol, ale až po poistení dieťatka, D vitamín sa užíva od 2.týždňa života ako prevencia krivice u všetkých detí
  • prostriedok na vytieranie pusinky pri výskyte sooru( kvasinkovej infekcie slizníc)- boraxglycerín, prípadne Neocide gel( o ich použití Vás informujeme pri prvej návšteve)
  • poštolkové nohavičky alebo nohavičky na široké balenie dolných končatín, balenie „naširoko“ trvá zvyčajne niekoľko mesiacov, je prevenciou vzniku dysplázie bedr.kĺbov